ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تحلیل هنر نقاشی کودکان از دیدگاه روانشناسانه
01-08-2018, 08:18 PM
ارسال: #1
تحلیل هنر نقاشی کودکان از دیدگاه روانشناسانه
توصيف آزمايشگر از آزمودني با استفاده مدام از پاك كن و پاك كردن نيمي از نقاشي و شروع مجدد آن. بسيار كند كار كردن. نقاشي از پرده‌ها (بالاي صحنه) شروع شد.
توصيف آزمودني از نقاشي : اين كيه؟ يه دختره تو خونشون – اين عكس كيه رو ديوار؟
عكس داداششه اين چيه (پنجره)؟ اين پنجره خونشونه منظره است مي‌خواد بياد دختره بيرون نگاه كنه. اينا چيه (بالاي صفحه)؟ اينا پرده‌هاي خونست.
جنبه‌هاي كلي نقاشي :
الف) محل ترسيم در صفحه : آدمك در قسمت وسط و وسط پائين ترسيم شده كه نشانگر عيني نگري كشاننده‌هاي ناهشيار و نياز به ايمني جسماني است. البته سد آدمك در قسمت وسط قرار دارد كه مي‌تواند تفكر كنوني و واقعي را در آزمودني نشان دهد.
ب) ابعاد و نسبتها :
1- ابعاد : آدمك تقريبا با قد متوسطي رسم شده كه نشانگر تعادل در نقاش است.
2- نسبتها : نسبت‌ها در بازو نسبت به تند رعايت نشده همچنين تند و پائين تنه كه عدم تحول شناختي در كودك را نشان مي‌دهد.
ج) خطوط ترسيمي : غالباً با فشار و پر رنگ ترسيم شده كه مبين شهوت گرايي و تمايل به لذات جسماني است اما فشار وارده در نواحي مختلف ترسيم متفاوت است مثلا در ناحيه كمي به پائين اين خطوط تشديد يافته حتي چند خطي شده‌اند كه تمركز رواني نقاشي را در اين ناحيه يا وجود تعارض در اين ناحيه را براي نقش نشان مي‌دهد.
البته در نقاشي خطوط منحني بسيار ديده مي‌شوند (در رسم پرده‌ها در بالاي صفحه‌) كه نشانگر ملايمت زنانگي و خود دوستداري هستند.
و در عين حال ترسيمهايي با خطوط شكسته كه برعكس خطوط منحني است و نشانگر مردانگي و خشم‌اند ترسيم هر دوي اين خطوط در نقاشي نشانگر تضاد و متعارض در كودك است.
پاك كردنهاي كودك نيز نارضايتي را نشان مي‌دهد كه شايد همين تضاد و تعارض باعث عدم رضايتي و احساس كمتري در نقاش باشد.
د) موضع آدمك در صفحه و قرينه سازي :
موضع آدمك : از وضعيت بالا تنه نسبت به پائين تنه به نظر مي‌رسد محور عمودي به راست تمايل دارد كه عدم تعادل را در اين زمينه در نقاش نشان مي‌دهد.
قرينه سازي : قرينه سازي جز در صورت در جاي ديگري از نقاشي رعايت شده كه اين عدم تقارن با توجه به سن نقاش اختلالات عاطفي و عصب شناختي را نشان مي‌دهد.
هـ ) حالت و حركت : 1- تمام رخ و نيم رخ. آدمك تمام رخ رسم شده و با توجه به پوشيده بودن پاها نمي‌توان حالتي از ترسيم تمام رخ و نيم رخ در نظر گرفت.
2- حالت كلي آدمك وضع بدني آدمك نامنعطف و نااستوار ترسيم شده كه مي‌تواند نشانگر اضطراب واقعي يا روامي در آزمودني از افتادن يا پرت شدن را نشان مي‌دهد.
3- موضع بازوها : يك بازو كاملا از بدن فاصله دارد. و بازوي ديگري كمتر فاصله دارد اما همين فاصله‌ها بيانگر تمايل به تماس اجتماعي و ديگر خواهي است. اما شايد فاصله كمتر بازوي سمت چپ نسبت به راست بيانگر اندكي ترديد يا ترس آزمودني از تماسهاي اجتماعي باشد.
4- موضع ساقها : ساقها با دامن پوشيده شده و تا پا امتداد يافته كه فرض كردن آنها در اين حالت بسيار دشوار است.
5- حركت هيچ يك از سه عامل حركت در نقاشي به چشم نمي‌خورد و خود آزمودني نيز آدمك را ايستاده و بدون حركت توصيف مي‌كند.
و) رنگ : غلبه شكل بر رنگ در نقاشي وجود دارد همچنين واقع نگري دراستفاده از رنگهاي بخاطر رنگ صورت دستها و لب.
از تمام رنگها در نقاشي استفاده شده كه شيوه‌اي افراطي بنظر مي‌رسد كه صرعي خوبي را نشان مي‌دهد. و همچنين برون نگري را در آزمودني رنگ غالب رنگ بنفش است كه چون اين رنگ تركيبي از آبي و قرمز است بيانگر تضاد و تعارض در كودك است.
ز) شخصيت دهي به آدمك : سن : با توجه به سر بزرگ و خطوط صورت مي‌توان آدمك را كودك ارزيابي كرد كه اين همخواني سن آزمودني با نقاش نشانه‌اي از واقع نگري در آزمودني است.
جنس : با توجه به رنگ لبها و ترسيم دامن كه از نشانه‌هاي خاص زنانه در نقاشي هستند مي‌توان آدمك را مونث و هم جنس با آزمودني قلمداد كرد كه طبيعي ترين نوع نقاشي است.
هويت : هيچ علامتي كه دال بر هويت خاص آهك باشد در نقاشي يا گفته‌هاي آزمودني مشاهده نشد.
ح) حالت صورت آهك : حالت صورت آدمك ترس و ناراحتي را القا مي‌كند كه مي‌تواند به احساسات نقاش در همين زمينه‌ها برگردد.
ط) پيرامون آدمك : نقاش آدمك را در خانه قرار داده و متناسب با آن جزئياتي را به نقاشي افزوده از آنجا كه اين جزئيات انتخابهاي كودك از فضاي خانه هستند. (قاب عكس برادر – پنجره- پرده – زمين) و قابل تفسيرند در قسمت آخر تفسير خواهند شد.

دانلود ادامه مقاله در فایل ضمیمه قابل مشاهده می باشد . . . لطفا پس از دانلود یا مطالعه ، با فاتحه ای رفتگان مرا میهمان کنید . . .


فایل‌(های) پیوست شده
.zip  D101.zip (اندازه: 103.58 KB / تعداد دفعات دریافت: 47)

طراحی وبسایت واکنشگرا اصفهان
برنامه نویسی اصفهان
پروژه های پایگاه داده و نمودار ER
دانلود پروژه کارآفرینی
کلید سازی سیار اصفهان
09131253620
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان